
10 éves a SZEGEPI
2015. május 27-én a Szeged−Csanádi Egyházmegye Gelsey Vilmos Pedagógiai Intézete által szervezett Mesepedagógiai foglalkozás és tehetséggondozás továbbképzéssel egybekötött szakmai napon vettünk részt a Szent Miklós Katolikus Általános Iskola és Óvodában.
A napot a baksi óvoda vezetője, Pinjung Emilné nyitotta meg egy rövid prezentációval, amelyben nemcsak az intézményt és annak fejlődését mutatta be, hanem említést tett a faluról, és annak helyi sajátosságairól is. Az óvoda és az iskola között Bakson példaértékű az együttműködés.
Az óvoda tevékenységközpontú nevelési programmal dolgozik, amit a gyakorlatban is megtapasztalhattunk.
Az óvodába járó hátrányos helyzetűek száma magas, ezért kiemelt feladatuknak tartják az esélyegyenlőség biztosítását, valamint a szülőkkel történő szoros kapcsolattartást. Intézményükben a roma nemzetiségűek magas száma miatt anyanyelvi dajkát is foglalkoztatnak. Az óvodavezetés elfogadó, segítő, felzárkóztató törekvései egyértelműen tükrözik a keresztény értékrendet.
A megnyitó után mesepedagógiai foglalkozáson vettünk részt, amelyet Tóth Gyöngyi óvodapedagógus tartott a Napocska középsős csoportnak. Ez a foglalkozás a „Kitekintés a világba” több hetes projekt részeként valósult meg. A kiskakas gyémánt félkrajcárja című mese színvonalas, életkori sajátosságokhoz igazodó feldolgozását láthattuk.
A mesepedagógiai foglalkozás szakmódszertanilag nagyon jól felépített volt, az óvodapedagógus személyisége, kedves attitűdje, illetve a tevékenység során használt eszközök használata mind-mind elősegítette a nyugodt, barátságos légkör megteremtését.
A mese során használt szemléltetőeszközök ötletesek, esztétikusak, igényesek voltak. Segítették a középsősök számára a történet feldolgozását, a képzelet és fantáziaviláguk fejlődését. A mese erkölcsi mondanivalója valóban eljutott a gyermekekhez, mert a tevékenység zárásaként mindenki a kiskakasos képet színezte ki, mivel az óvodás korú gyermek a pozitív, jó tulajdonságokkal rendelkező szereplőket kedveli.
A tehetséggondozás keretében néptánc és népi játék tevékenységen vettünk részt, melyet Baloghné Váradi Brigitta táncpedagógus tartott a nagycsoportosoknak. Módszertanilag nagyon sokrétű, jól megtervezett tevékenység volt, zenés bemelegítéssel, ritmusérzék fejlesztéssel (tapssal, mondókákkal), népi játékokkal. A bemutató során a játékok, mondókák, mozdulatsorok már ismertek voltak, így nagy örömmel és átéléssel vettek részt a gyerekek ebben a tevékenységben. Brigitta kiemelt figyelmet fordított az egyéni bánásmódra. Aki bátortalan volt, vagy tévesztett, ahhoz kedvesen, türelmesen odafordult és segítette, hogy az adott mozdulatsort tökéletesen tudja végrehajtani.
A SZEGEPI részéről Kovács Márta pedagógiai előadó, szaktanácsadó tartott nekünk prezentációt Mese, mese, meskete címmel, amelyben többek között szó esett a mesélés fontosságáról, nemcsak az óvodában, hanem otthon a családban is. Az interaktív bemutatón mindenki megoszthatta a véleményét, érzéseit, tapasztalatait a témával kapcsolatban.
Ezt követően Mayer Tamásné szakmai szolgáltatási igazgató rövid beszámolót, tanácsadást tartott az aktuális közoktatási feladatok közül a tanfelügyeletre való felkészülésről. Rengeteg fontos és hasznos tanácsot osztott meg velünk a portfólió készítéssel kapcsolatosan is, hogy mire figyeljünk pedagógiai munkánk során a tervezéstől egészen a megvalósításig.
Sarusi Etelka az óvodai mérés-értékelésről beszélt. Kitért a pedagógus mérés-értékelésére és a gyermekek diagnosztikus mérésére egyaránt. A gyermekek mérésére a Difer tesztet ajánlotta.
A SZEGEPI munkatársai felajánlották segítségüket a következő alkalmakra is.
A napot Antal Imre atya zárta néhány lélekmelengető, buzdító gondolatot közvetítve számunkra Pünkösd legfontosabb üzenetével kapcsolatban. Tudnunk kell azt, hogy a Szentlélek mindig velünk van, és segíti a munkánkat, hivatásunkat az életünk során.
A baksi óvodában eltöltött napon igazi jó gyakorlatokat láthattunk, és tapasztalhattunk meg.
Köszönöm.
(GY. A.)
Fénysugár Katolikus Óvoda, Szeged